قاووت چیست؟

 قاووت 

قاووت یکی از سوغاتی های کرمان می باشد، که بسیاری از افرادی که به کرمان می روند این سوغاتی را خریداری می نمایند. با توجه به ترکیباتی که در این نوع ماده غذایی وجود دارد، بسیار شیرین و مغذی می باشد و یکی از منبع های خوب ضد اکسیدانه و اسیدهای چرب است. از آنجایی که در این ماده غذایی ویتامین ها، استرول ها، مواد معدنی، ترکیبات فنولیک، اسیدهای چرب و … وجود دارد بسیاری از پزشکان توصیه کرده اند بیمارانی که ریسک حمله قلبی در آنها بالا است از این ماده غذایی استفاده کنند. همچنین باید بدانید این ماده غذایی تاثیرات بسیاری دیگری دارد و به همین دلیل آن را به عنوان یکی از گیاهان دارویی معرفی کرده اند.

به طور کلی باید بدانید این ماده غذایی یکی از بمب های انرژی به شمار می رود و از آن می توانید به عنوان صبحانه، وعده پایانی و یا میان وعده استفاده کنید. ترکیباتی که در این ماده غذایی وجود دارد به طور کلی گیاهی می باشد و این ترکیبات را می توانید در گیاهان، میوه ها، ریشه، دانه ها، آجیل ها و … مشاهده کنید. بنابراین با توجه به این ترکیبات یک یاز بهترین مکمل های غذایی که شیرین و مغذی است این ماده غذایی می باشد. بسیاری از افراد در مورد ترکیبات، خواص و طرز تهیه این ماده غذایی اطلاعات چندانی ندارند، به همین دلیل در ادامه در مورد این موضوعات توضیحاتی را ارائه می دهیم.

ترکیبات قاووت :

همانطوری که بیان کردیم و متوجه شدید بیشتر ترکیباتی که در قاووت وجود دارد در گیاهان و میوه ها هم وجود دارند. ولی این ماده غذایی نوعی شیرینی محسوب می شود که آن را در انواع مختلفی تولید می کنند که در مورد انواع آن در مباحث بعدی توضیحاتی را ارائه می دهیم. اما باید بدانید ترکیبات اصلی این ماده غذایی عبارتند از:

– خرفه

– بذر گشنیز

– آفتاب گردان

– بذر کاهو

– کنف

– بذر کتان

– هل باد

– بذر خشخاش

– کنجد

– سیاه دانه

– زنجبیل

– قهوه

– شکر


– جدوا


همانطوری که مشاهده کردید بیشتر ترکیبات این ماده غذایی بسیار مقوی است و به همین دلیل از آن به عنوان یکی از بهترین مکمل های غذایی یاد می کنند. اکنون در مورد طرز تهیه آن توضیحاتی را ارائه می دهیم.

طرز تهیه و طرز مصرف قاووت :

طرز تهیه کردن این ماده غذایی بسیار آسان است و برای تهیه کردن آن باید از هر یک از موادی که در بالا بیان کردیم مقداری را خریداری نمایید و آنها را به سلیقه خودتان ترکیب و آسیاب کنید. شما می توانید روزانه از این ماده غذایی روزانه یک قاشق مرباخوری درون آب جوش بریزید و میل کنید. بسیاری از کسانی که اهل کرمان هستند روزانه چندین بار از این ماده غذایی استفاده می کنند، برخی از آنها آن را درون آب جوش میریزند و برخی دیگر آن را همان گونه مصرف می کنند. البته باید بدانید آن را می توانید با چایی و یا شیر هم مصرف کنید. به طور معمول اگر خانمی زایمان کند به او از این ماده غذایی می دهند و همچنین از میهمانان هم ب این ماده غذایی پذیرایی می کنند.

به طور کلی باید بدانید اگر می خواهید این ماده غذایی را مصرف کنید روش های گوناگونی وجود دارد و شا با هر یک از این روش ها که مایل باشید می توانید آن را میل کنید. برخی از افراد آن را با آب جوش ترکیب می کنند، برخی به صورت پودر، برخی در شیره انگور، ارده و عسل، ارده، شیر و … ترکیب می کنند. در هر یک از این مواد غذایی آن را ترکیب کنید بسیار لذیذ و خوشمزه می شود بنابراین ترکیب کردن آن سلیقه ای است و در هر ماده ای می توانید آن را ترکیب نمایید. برای اینکه با خواص این ماده غذایی آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه در مورد خواص آن مطالبی را بیان می کنیم.

خواص قاووت :

در حال حاضر این ماده غذایی در استان کرمان بسیار استفاده می شود و از آنجایی که ترکیبات آن بسیار عالی و مغذی است به طور وسیعی برای اثرات درمانی به فروش می رسد. بیشتر پزشکان در مورد خواص آن مطالعاتی را انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که، این خواص اعتبار علمی دارد و به همین دلیل مصرف آن را به تمامی افراد توصیه می کنند. بیشترین خواصی که این ماده غذایی دارد و بسیاری از پزشکان آن را تایید کرده اند عبارت است از :
– بی خوابی را از بین می برد و ساعات خواب شما را تنظیم می نماید.


– شما می توانید با استفاده کردن از این ماده غذایی خوابی عمیق و راحت داشته باشید.

– سرگیجه های مزمن را از بین می برد.


– برخی از افرادی که استخوان درد دارند اگر روزانه یک قاشق از این ماده غذایی را مصرف کنند درد آنها کاهش پیدا می کند و به مرور زمان از بین می رود.


– کمر درد را کاهش می دهد.


– بینایی چشم و اعصاب را تقویت می کند.


– قوای جنسی را تقویت می کند.


– بسیاری از افراد یکه ریزش مود و ابرو دارند می توانند از این ماده غذایی استفاده کنند.


– دندان درد را تسکین می دهد.

– ضد باکتری است.

– خستگی های بدن را از بین می برد.

– حافظه را تقویت می کند.

– مقاومت زنان را در بارداری افزایش می دهد و در رشد جنین هم تاثیر بسزایی دارد.

3 thoughts on “قاووت چیست؟

  1. نیکا says:

    من قاووت پسته ای رو‌گرفتم ،طعمش خوب بود ولی خیلی شیرین بود.فکر کنم شکرش خیلی زیاده.برای افراد دیابتی خطرناکه.

    • مفیدانه says:

      سلام وقتتون بخیر از خرید شما و اعتمادتون به مفیدانه متشکریم. همه قاووت ها شکر دارن و سعی شده حداقل شکر براشون استفاده بشه. از اونجا که پسته و خششخاش دانه های گیاهی چرب هستن درصد شکر باید در حدی باشه که محصول نهایی بتونه از آسیاب خارج شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *